historia 1993-2009

            Wszystkie cykliczne imprezy posiadają swoją historię. Nie inaczej rzecz się ma z organizowaną do dziś, a w latach 1993 -2009 dwa razy w roku, kiedyś jedną z największych masowych imprez sportowych dla dzieci i młodzieży na Pomorzu Zachodnim pn. "Krzywińska Liga Biegów Przełajowych", która na stałe wrosła w krajobraz kulturalno-sportowy kilku okolicznych powiatów. Ten fenomen społecznego zaangażowania środowiska jednej miejscowości o wybitnie wiejskim charakterze przetrwał już 18 lat, a w 2008 roku obchodził swój jubileusz.                                                             
          Wszystko zaczęło się w 1993 roku od pomysłu dwóch ludzi - Józefa Juzyszyna - ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej w Krzywinie i pracującego tam od kilku miesięcy Piotra Waydyka, nauczyciela wychowania fizycznego. Wówczas przyświecało im jedno motto: "Otwarcie nowej sali gimnastycznej przy krzywińskiej podstawówce musi nastąpić z całą pewnością wcześniej niż pierwszy załogowy lot człowieka na Marsa". W tym przypadku "marsjańska wizja" z całym swoim bagażem ironii była głównym motorem napędowym rozwoju masowego biegania w Krzywinie. Dziś już wiemy na pewno, że 18 lat to wystarczający okres, aby wybudować salę gimnastyczną, ba – nie wspominając już o jakimkolwiek boisku przyszkolnym. To wszystko dzięki wielkiemu społecznemu zaangażowaniu dla spraw rozwoju sportu szkolnego i wiejskiego wszystkich organizacji i instytucji w miejscowości Krzywin.                                                                                                         
           Pierwszy raz inicjatywa ujrzała światło dzienne 6 kwietnia 1993 roku, wówczas jeszcze pod nazwą "I Krzywińskich Masowych Biegów Ulicznych". Rywalizacja młodzieży na wąskiej pętli wokół kościoła w centrum wsi nie nastręczała wówczas większych trudności. Pętla o długości około 700 m nie była na tyle selektywna, aby młodzież, nieraz przeciętnie przygotowana, nie mogła sobie poradzić. Pierwszy start ukończyło 469 zawodników z 12 szkół, głównie z terenu przyszłego powiatu gryfińskiego: Krzywin, Gardno, Nawodna, Żelechowo, Gogolice, Brwice, Bielice, Lisie Pole, Krzymów, Klępicz, Kłosów i Ognica. Na mecie najlepsi okazali się młodzi sportowcy z Gardna, których opiekunem do dziś jest Marek Konecki. Ich dominacja przez kilka następnych edycji nie podlegała dyskusji. Podczas pierwszych biegów wygrali 3 spośród 12 biegów, zajmując wiele innych czołowych miejsc. Niewiele ustępowały im dziewczęta z Nawodnej, które do startu przygotowała sama pani dyrektor Barbara Rawecka, dziś sekretarz powiatu gryfińskiego.                                              
          
    Do dziś znanych jest tylko kilka zdjęć z pierwszych edycji biegów krzywińskich. Autorem wszystkich jest Marek Konecki, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Gardnie. Zdjęcie to przedstawia wręczenie nagród na boisku asfaltowym. W tle widoczna jest fasada budynku starej szkoły. Dziś w tym miejscu znajduje się boisko "Orlik". Budynek szkoły, który powstał w 1926 roku został opuszczony w roku szkolnym 1994/95 i zburzony w 1999 roku. Boisko "Orlik" oddane zostało do użytku w grudniu 2009 roku.
    Pierwsza próba była na tyle udana, że organizatorzy poważnie wzięli pod uwagę możliwość kontynuacji imprezy. Od razu też pojawili się prawdziwi sprzymierzeńcy i sympatycy. Wolny czas w napiętym kalendarzu posiedzeń sejmowych znalazł ówczesny Poseł Ziemi Gryfińskiej Zbigniew Woroszczak - w przeszłości czołowy polski sztangista, później trener i wychowawca młodzieży, a przy tym wielki sympatyk sportu wiejskiego.                                                                       
       Pierwszego wsparcia finansowego zawodom udzielili Urząd Gminy w Widuchowej, firma Progres, Stefan Tarnowski z Chojny i Biuro Poselskie Zbigniewa Woroszczaka. W samej organizacji imprezy aktywnie wzięli udział nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Krzywinie, którzy do dziś dźwigają główny ciężar organizacyjny. 
      Druga edycja biegów, już pod nazwą „Krzywińska Liga Biegów Ulicznych” wystartowała dokładnie 22 października 1993 roku. Liczba startujących szkół od razu wzrosła do 20. Organizatorzy uruchomili rywalizację drużynową, która z niewielkimi zmianami funkcjonowała w latach 1993-2009, czyli punkty z edycji jesiennej i wiosennej były sumowane.                                             
       Na wiosnę 1994 roku trwała rozbudowa szkoły w Krzywinie. Konieczna była korekta trasy biegów. Wysoka frekwencja zaskoczyła organizatorów, gdyż wystartowało 598 zawodników z aż 27 szkół. Na wąskiej trasie zaczynało być zbyt ciasno. Coraz częściej organizatorzy zaczęli myśleć o zmianie lokalizacji całej imprezy. W międzyczasie w Krzywinie reaktywowała się sekcja piłki nożnej w ramach Krzywińskiego Klubu Sportowego. Na potrzeby boiska sportowego został adoptowany teren przy ulicy Widuchowskiej ok. 1200 m na zachód od szkoły. Tam też na trasie w lesie wystartowała 28 kwietnia 1995 piąta edycja biegów już pod nieco zmienioną nazwą „Krzywińska Liga Biegów Przełajowych”, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Od 1997 roku biegi odbywają się na tej samej trasie co dziś, czyli skrajem lasu dookoła bazy po byłym Ośrodku Transportu Leśnego, który w 2000 roku dokonał swojego żywota. Do dziś trwa procedura przejęcia obiektu wraz z przyległym terenem przez Gminę Widuchowa na cel rekreacyjno-sportowy. Brak komunalizacji zaplecza biegów to jedna z głównych przeszkód w rozwoju imprezy.                              
          25 kwietnia 1997 roku po raz pierwszy w dziejach liczba uczestników przekroczyła magiczną liczbę 1000. 6 października 2000 roku padł rekord 1422 uczestników, który nie został do dziś poprawiony. Rok później 15 września został ustanowiony rekord uczestnictwa placówek oświatowo-wychowawczych, który wynosi 65, w tym szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i centra kształcenia i wychowania.                              
      Dziś tych rekordów wydaje się, że nie można poprawić. Warto wspomnieć o niżu demograficznym, ale także o likwidacji w ciągu 15 lat aż 24 szkół wiejskich, które brały udział w zawodach.                                                                                                              
            13 kwietnia 2002 roku środowisko miejscowości Krzywin było organizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 23 kobiet i mężczyzn w biegach na przełaj.  Od 28 kwietnia 2000 roku w imprezie biorą udział wybitni polscy olimpijczycy i sportowcy.                                   
       Na przestrzeni 18 lat uczestnicy biegów rekrutowali się głównie z terenów wiejskich i małomiasteczkowych trzech okolicznych powiatów: gryfińskiego, pyrzyckiego i myśliborskiego. Bardzo często udział brała także młodzież spoza tego terenu, w tym ze Szczecina, Stargardu, Chociwla, Dobrej Nowogardzkiej i Choszczna. Od kilku lat impreza ma charakter otwarty i mogą w niej uczestniczyć wszyscy bez względu na miejsce zamieszkania. Jednak nadal pozostał w zawodach duch rywalizacji typowo dla dzieci i młodzieży wiejskiej. W ramach zapoczątkowanej w 1998 roku i kontynuowanej do 2001 roku współpracy przygranicznej swój udział w imprezie zaznaczyły zorganizowane grupy z niemieckich szkół i klubów sportowych z Prenzlau, Pinnow, Angermunde i Passow.
            Podczas kolejnych edycji realizowane są różnorodne pomysły i inicjatywy mieszczące się w szeroko pojętej tematyce sportu, kultury, olimpizmu, edukacji, regionalizmu, integracji europejskiej oraz rozwoju demokracji lokalnej. Obecnie szczególnie mocny akcent organizatorzy kładą na propagowanie uniwersalnej idei olimpijskiej i jej związku z wychowaniem młodego pokolenia Polaków-Europejczyków. Stąd obecność byłych i obecnych gwiazd polskiego sportu. W przeszłości gośćmi imprezy byli: Zdzisław Krzyszkowiak (biegacz długodystansowy, mistrz olimpijski na 3000 m z przeszkodami z Rzymu 1960 roku, dwukrotny rekordzista świata, najlepszy sportowiec świata w 1958 roku, mistrz Europy na 5 i 10 km w 1958 roku w Stockholmie), Zbigniew Pietrzykowski (bokser, wicemistrz olimpijski w Rzymie 1960 roku, 4-krotny mistrz Europy), Małgorzata Sobańska (biegaczka długodystansowa, m.in. I miejsce w maratonie w Chicago i Londynie), Ryszard Ostrowski (biegacz średniodystansowy, do niedawna wieloletni rekordzista Polski na 800 m, finalista olimpijski z Seulu 1988 roku), Marek Kolbowicz (wioślarz, uczestnik czterech kolejnych igrzysk olimpijskich, 8-krotnie wybrany najlepszym sportowcem Pomorza Zachodniego, faworyt igrzysk w Pekinie w czwórce podwójnej), Bogusław Mamiński (biegacz długodystansowy, dwukrotny finalista olimpijski na 3000m z przeszkodami, wicemistrz świata z Helsinek 1983 roku), Janusz Brzozowski (piłkarz ręczny, kapitan brązowej drużyny z Montrealu 1976 roku), Zenon Licznerski (sprinter, wicemistrz olimpijski w sztafecie 4x100 m z Moskwy 1980 roku), Dorota Brzozowska (pływaczka, V miejsce w finale olimpijskim w Moskwie 1980 roku), Andrzej Mąkowski (kolarz przełajowy, wicemistrz świata w 1980 roku), Henryk Wawrowski (piłkarz nożny, srebrny medalista olimpijski z Montrealu 1976 roku), Łukasz Chyła (uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach’2004, m.in. najszybszy biały sprinter na dystansie 100 m, V miejsce w sztafecie 4 X 100 m), Zygmunt Smalcerz (mistrz olimpijski z Monachium 1972 w podnoszeniu ciężarów), Renata Chilewska (lekkoatletka, czterokrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Barcelonie i Atenach), Witold Baran (czołowy średniodystansowiec Polski i Europy w okresie polskiego wunderteamu przełomu lat 50-tych i 60-tych), Róża Data-Ptak, Ewa Kowalczyk i Izabella Antonowicz-Szuszkiewicz (wszystkie trzy to szczecińskie olimpijki reprezentujące sporty wodne), Krzysztof Purwieniecki (bokser), Wojciech Matusiak (kolarz) i Rajmund Zieliński (kolarz).  Ponadto jako zawodnicy rozegranych w Krzywinie w kwietniu 2002 roku Młodzieżowych Mistrzostw Polski i Grand Prix PZLA w imprezie brali udział obecnie czołowi zawodnicy i reprezentanci Polski, w tym olimpijczycy z Aten’2004: Patrycja Włodarczyk, Edyta Lewandowska, Justyna Lesman, Rafał Wójcik i Jakub Czaja.
            Szerokie relacje z imprezy od lat zamieszczała ogólnopolska i regionalna prasa, a stałymi gośćmi byli reporterzy redakcji sportowych Polskiego Radia Szczecin, Ośrodka Telewizji Polskiej w Szczecinie, Kuriera Szczecińskiego, Głosu Szczecińskiego, Gazety na Pomorzu, Echa Gryfina, Gazety Chojeńskiej, 7 Dni Gryfina i wielu innych mediów.
           Głównym organizatorem Krzywińskiej Ligi Biegów Przełajowych obecnie jest Klub Olimpijczyka "Krzyś". Klub Swoja nazwę wziął na cześć Zdzisława Krzyszkowiaka (pseudonim), zmarłego w 2003 roku wybitnego polskiego sportowca, honorowego gościa wiosennej imprezy w 2000 roku.